Posts in category

HABERLER

Category description is an optional

Organik Tarımda Sertifikasyon Anlatıldı

Read More

Hasat ve Kısır Etkinliği Yapıldı

Read More

İlk Hasatlarını Yaptılar

Read More

Bahçe Bitkileri Bölümü’nde verilen Bitkisel Üretimde Organik Tarım Dersinde “Sertifikasyon, Sertifikasyon Süreci” anlatıldı. Doç. Dr. Halil Demir tarafından verilen dersin son haftasına ECAS Sertifikalandırma şirketinden Ziraat Mühendisleri Aygün Demirkurt ve Enes Daloğlu katıldılar. Sertifikalandırmanın ne olduğu, neden ihtiyaç duyulduğu ve hangi sertifikalandırmalarının yapıldığı hakkında bilgi veren Demirkurt, bu alanda yetişmiş teknik elamana ihtiyaç duyulduğunu ifade …

Loading

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü son sınıf öğrencileri hasat ettikleri sebzeleri ile kısır etkinliği yaptılar. Serin İklim Sebzeleri Dersinin uygulamasında hasat aşamasına gelen sebzeler öğrenciler tarafından hasat edilmeye başladı. Fakültenin uygulama arazisinde tohum ekimi ve fide dikiminden hasada kadar bütün kültürel uygulamalar öğrenciler tarafından yapılmaktadır. İlerleyen günlerde diğer sebzelerin de hasadına devam edileceği …

Loading

Fakültemiz Bahçe Bitkileri Bölümü son sınıf öğrencileri Serin İklim Sebzeleri dersinde yetiştirdikleri sebzelerde ilk hasatlarını yaptılar.

Loading

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri için 21 Kasım 2023 tarihinde Afyon-Sandıklı’daydım. Söyleşiyi “Organik Tarım ve Sağlık Yaşam Üzerine Etkileri” başlığıyla gerçekleştirmeye çalıştık. Söyleşimize Sandıklı Şehit Gökhan Orhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şenel Yavuz ve Öğretmen Ali Demir  başta olmak üzere okul öğretmenleri, çevre okullardan gelen öğretmenler ve öğrenci kardeşlerimiz ilgi gösterdiler. Başta TÜBİTAK olmak üzere …

Loading

Kazakistan Korkut Ata Devlet Üniversitesi’nden Galina Dyamurshayeva, Bakhtiyar Dyamurshayev ve Kudiyarov Rakhim ziyarete geldiler. Yapmış olduğumuz araştırmalar ile ilgili karşılıklı paylaşımlarda bulunduk. Tropik meyveler ve sebzelerle ilgili araştırma alanlarını ve fakültemiz üretim seralarını gezdik. Ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

Loading

29 Ekim 1923’ten bu yana tam 100 yıl geçti. Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ruhları şad olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması için el birliğiyle çalışmalıyız. Güçlü Türkiye, güçlü Türk Dünyası demektir. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Loading

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü son sınıf öğrencileri, Serin İklim Sebzeleri Dersi kapsamında tohum ve fide dikimi yaptılar. Tere, roka, pırasa, lahana, marul ve benzeri sebzelerin fideleri dikilmeden önce toprak üzerine damla sulama sistemi yerleştirildi. Dikim hazırlıkları yapıldıktan sonra tohum ve fide dikimine geçildi.Öğrenciler dönem boyunca yetiştiricilik teknikleri konusunda uygulamalar yapacaklar.

Loading

28 Mart 2023 Salı 06:30’da, TRT Radyo1’de Günaydın Türkiye Programında @harunsari_ yapımcılığında Yaylada Sebze Yetiştiriciliği, Çeşit Seçiminde Dikkat Edilmesi gerekenler, Karşılaşılan Sorunlar ve Önerileri hakkında konuşacağız. Dinlemek isteyenler https://trtdinle.com/channel/radyo-1-radyo-programlari adresinden takip edebilirsiniz.

Loading

6 Şubat tarihinde yaşanan bir günde iki büyük deprem (7,8 ve 7,6) felaketinden sonra devletimizin yanındayız. Devletimiz tüm imkanları ile deprem bölgesinde. 10 il ve yaklaşık 13,5 milyonun etkilendiği deprem sonrasında Türkiyemizi zafiyete uğratacak yalan yanlış maalesef bilgi paylaşımları görebiliyoruz. Devlet olmaz ise biz de olamayız.Devletimizin Yanındayız. Yardım Yapmak İsteyenler Lütfen AFAD üzerinden yapmalıdır.

Loading

Antalya’nın Finike ilçesinde meydana gelen sel felaketinin etkisi devam ediyor. Sel suları altında kalan seralardaki bitkiler solmaya ve ölmeye başlamış durumda. Sera toprakları çamur içerisinde kalırken hala toprağın ıslak olduğu görülüyor. Islak toprak içerisindeki köklere bazı fungal hastalıklar bulaşması sonucu bitkiler soluyor. Bitkiler üzerindeki domatesler çürürken, yere düşenler üreticiler tarafından toplanıyor. Detaylar videoda…

Loading