BAŞSAVCI ABİKOĞLU YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU


Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı meslek Yüksekokulu’nda 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı ilk “Kariyer Söyleşileri”nin konuğu Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Suphi Abikoğlu oldu. Konuşmasına kendini tanıtıp görev yaptığı yerleri anlatarak başlayan Abikoğlu’na ilgi oldukça yüksekti. Sohbete Başsavcılık ve Savcılık makamlarının görevleri ve adli kavramları açıklayarak devam eden Başsavcı, öğrencilerin sorularını da cevapsız bırakmadı. Adli kurumlarda kâtip, mübaşir ve infaz koruma memuru gibi üniversite öğrencilerine iş imkanları bulunduğunu dile getiren Abikoğlu, bilirkişilik, mahkeme süreçlerinde farklı kararların oluşması ve benzeri konularda gelen sorulara açıklık getirildi. Hukukun temelini toplumun oluşturduğunu söyleyen Abikoğlu, yargının bağımsız olarak işlediğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle halkımızın adalet istemesi gerekiyor. Her ne olursa olsun kendi menfaatime olsun yerine, adalet olsun demesi gerekiyor. Bu konuda ailelerimize çok iş düşüyor. Halkımıza çok iş düşüyor. Yurt dışına gittiğimizde otobüslerde, metrolarda biletleme için görevli olmadığını, ama herkesin biletini aldığını ve kullandığını görüyoruz. Kurallara uyulursa yaşamımızı kolaylaştırırız.”

Hukuki süreçte bilirkişinin görevini merak eden öğrencilere Başsavcı Abikoğlu “Hakim her konu hakkında bilgi sahibi olamaz. Bir hakimin hukuk bilgisi dışında anlayamayacağı teknik konular içeren hususlarda danışacağı kişiler bilirkişilerdir. Ancak bilirkişilik hususunda düzenlemelere ihtiyaç vardı ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Daha iyi olacağını düşünüyorum.” dedi. Başsavcı söyleşinin son kısmında öğrencilere boş vakitlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini, kendilerini geliştirmeleri için mutlaka bir hobilerinin olmasını, kitap okumalarını, yabancı dil öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Söyleşi sonrasında Yüksekokul müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından etkinliğe katılarak öğrencilere vakit ayıran Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Suphi Abikoğlu’na teşekkür edilerek günün anısına bir hediye taktim edildi.

Previous 2. HASAT ULUSLARARASI TARIM VE ORMAN KONGRESİ
Next BÜTÜN MEMURLAR ÇALIŞTIKLARI YERDE İKAMET ETMELİDİR

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir