YANGIN SÖNDÜRMEK İÇİN TARIMI KULLANALIM MI?


Akciğerlerimiz gibi olan ormanlarımızın yanması duyarlı herkesi derinden incitmekte, acı çektirmekte ve kaygılandırmaktadır. Zaman zaman bazı yangınlar günlerce sürerken yananlar sadece ağaçlar değil ormanlarda yaşayan her türlü canlılar oluyor. Orman içlerinde ve yakınlarında bulunan köyler, yerleşim yerleri etkileniyor. Can ve mal kayıpları yaşanabiliyor.

Haziran-Eylül ayları arasında özellikle kasten çıkarılan yangınlar sert rüzgarların da etkisiyle çok etkili olabiliyor. Ülkemiz bu yaz benzer yangınları yaşadı.

Yangın uçaklarının uçup uçamayacağı konuşulurken yangın helikopterlerimiz yeterli gelemediği oldu. Yangınları söndürmek için karadan ulaşımlarda zorluklar yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek. Yangınlara hemen müdahale edebilmek için her geçen yıl alınan tedbirler arttırılıyor ve arttırılmalı da. Tarımsal üretim kullanılarak da yangın söndürmeye alternatif bir çözüm ortaya konulabilir.

Nasıl mı?

Tarım ve Orman Dergisi’nin Ocak-Şubat 2019 sayısının kapak konusu orman köylüsüne gelir getirici desteklerdi. Dergide yer alan habere göre TÜİK’in 2017 yılı verilerine göre 12 bin 205 orman köyünde 2,9 milyon, 10 bin 507 mahallede 4 milyon olmak üzere toplam 22 bin 712 köy/mahallede 6,9 milyon vatandaşımız yaşıyor.

Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığı tarafından sosyal ve ekonomik projelerle yaklaşık 7 milyon insanımıza hayvancılıktan seracılığa, kültür mantarcılığından tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine kadar pek çok alanda yüzde 98’i faizsiz kredi desteği veriliyor.

Böyle bir destek söz konusu iken sulama kaynağı olarak mutlaka yağmur sularının ve yüzey sularının boşa gitmemesi için büyük ve derin su havuzlarının yapılması da desteklenmeli, teşvik edilmelidir. Yapılacak tarımsal faaliyetin çeşidine ve büyüklüğüne, kullanılacak olan alanın genişliğine göre bu havuzların büyüklüğü planlanmalıdır.

Yapılacak bu havuzlarda seraların üzerinden akan sular, yüzey sulamaları sonrası boşa akacak sular, yağan yağmur sularının başka bir yerde biriktirilmesi sonrası havuza nakledilmesi ile sular biriktirilebilir. Yapılan bu tür havuzlara Antalya’nın Demre, Kaş ve Kumluca ilçelerinde rastlayabiliyoruz. Ülkemizin başka yerlerinde de var. Yapılması gereken planlı şekilde ölçüleri ve standartları ayarlanmış havuzların yapılmasını sağlamak.

Büyük yangınlarda helikopterler uzun bir yol kat ederek denize veya göle ulaşıp su alması yerine daha kısa olabilecek bu tür yerlerden sularını rahatlıkla doldurabilirler. Yangın arazözleri suları bitince bu havuzları kullanabilirler.

Kumluca’da çalışan Zir.Müh.Korkmaz Can Bey’in nar bahçesi ve sera alanını yıllar önce ziyaret ettiğimde bu öneriyi getirmişti. Yıllar sonra aynı önerisini yenilemeye devam ediyor.

Hali hazırda orman köylüsünü tarımsal üretime dahil etmeye çalışırken orman yangınlarının söndürülmesi için de katkıya dahil edebiliriz. Yapılması gereken teşvik edilerek su kapasitesi daha fazla ve daha planlı havuzların oluşturulmasıdır.

Loading

Previous SÜPER GIDALARA TALEP ARTIYOR
Next AKADEMİK ÇALIŞMALAR RAFLARDA DURMAYA DEVAM MI EDECEK?